Kurumsal

Hakkımızda


Kalangos Vakfı

"Kalangos Vakfı", öncelikle gelişmekte olan ülkelerdeki ve tüm dünyada kalp hastası çocuklara yardım etmeyi amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşudur.

Vakfın misyonu kalp hastası çocukların taranıp bulunmasını sağlamak, bunları kardiyak tesislerde tedavi etmek ve kardiyoloji ve kardiyak cerrahide tıp eğitimi ve eğitimini geliştirmek için eğitim ağları oluşturmaktır.

"Kalangos Vakfı", 2000 yılında kurulduğu günden bugüne, 25 gelişmekte olan ülkede 17.000'den fazla çocuğu tedavi edip, kalp cerrahisinde bu ülkelerin 100'den fazla sağlık uzmanını eğitmiştir.

"Kalangos Vakfı" İstanbul'da bulunan Koç Üniversitesi Hastanesinde ve Atina'da bulunan Mitera Çocuk Hastanesinde dünyada ilk defa yada çok nadiren yapılan ameliyatları yapmaktadır. Kiev ve Çin'de ise uzman insani kalp merkeziyle çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Kamerun, Mauritius, Fas, Vietnam, Hindistan ve Nijerya'daki görevleri koordine etmeye devam etmektedir.

"Kalangos Vakfı", gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklar için kardiyak bakım hizmeti veren ve yine aynı ülkelerdeki kalp cerrahisi ve tesislerinin tüm insani yönlerini koordine eden dünya çapında insani bir tıbbi ağ olan "Global Heart Network" (GHN)'nin kurucu üyesidir .

"Kalangos Vakfı", GHN aracılığıyla başvuran tüm çocuklara İstanbul ve Atina'da bulunan hastanelerde uygun cerrahi ve tıbbi bakım sağlamaktadır.

"Kalangos Vakfı" nın kurucusu ve başkanı Ord. Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos'dur. Kalangos, Afrika ve Asya'da geniş bir insani tecrübeye sahip, dünya çapında bilinen Türkiye'nin yetiştirdiği bir kalp cerrahıdır.